Wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy to przedstawiciele trzech najpopularniejszych stylów uczenia się. Założę się, że każdy z Was już o nich słyszał, ale czy wiesz, że wszystkich stylów jest aż 7?! Nie czujesz się żadnym z wymienionych? Być może już za chwilę odkryjesz swój styl.
Według teorii stylów uczenia się każdy z nas w inny sposób odbiera i przetwarza informacje, dlatego też przyswajamy wiedzę przy użyciu różnych metod i zmysłów.
Z tego względu warto znać swój styl uczenia się i dostosować do niego metody przyswajania wiedzy, by ułatwić sobie naukę.
Istnieje wiele podziałów na różne style uczenia się. Ten, który zaprezentuję w poniższym artykule to klasyfikacja zwana Memletics Learning Styles.
Oto co dzisiaj przed nami:
- Dlaczego warto znać swój styl uczenia się?
- Podział, charakterystyka i wskazówki dla każdego stylu
- Kontrowersje
- Sprawdź sam!
- Bibliografia
Dlaczego warto znać swój styl uczenia się?
Znając swój styl uczenia się możesz dostosować formę nauki do swoich potrzeb. Dzięki temu nauka będzie dla Ciebie prostsza, a wszystkie materiały będziesz przyswajać szybciej.
Nie ma sensu, żeby osoba ucząca się werbalnie usilnie wczytywała się w książkę, kiedy istnieją dla niej o wiele skuteczniejsze metody nauki.
Ponadto wiedząc w jaki sposób najskuteczniej się uczysz, możesz poinformować o tym swojego korepetytora. Ta informacja pozwoli mu dostosować sposób podania materiału do Twoich potrzeb, co znacznie usprawni waszą współpracę.
Jak widzisz, korzyści z poznania swojego stylu uczenia się są niezaprzeczalne, dlatego, nie przedłużając, przejdźmy do podziału na 7 stylów uczenia się.
Szukasz korepetytora, który dostosuje materiał do Twoich potrzeb? Znajdziesz go w Medstudents. Zapisz się na darmową lekcję próbną już teraz!
Podział, charakterystyka i wskazówki dla każdego stylu
Wizualny
Reprezentują go wzrokowcy, czyli osoby, które szczególnie dobrze odbierają i zapamiętują materiały wizualne.
Ten typ ucznia chętnie rozrysuje wykres, mapę myśli lub graf i nie będzie miał większego problemu, by zinterpretować informacje podane w tej formie.
Do wzrokowców przemawiają kolorowe notatki, szalone czcionki, podkreślenia i zaznaczenia w tekście. Niektórzy mają wręcz fotograficzną pamięć i są w stanie przypomnieć sobie, w którym miejscu na danej stronie w książce znajduje się potrzebna im informacja.
Osoby o wizualnym sposobie nauki wolą obejrzeć film lub animację niż wysłuchać wykładu.
Wskazówki:
- Twórz kreatywne notatki takie jak mapy myśli.
- Korzystaj z grafów, wykresów i diagramów, by zapamiętać dane.
- Dodawaj kolory i podkreślenia do notatek.
- Zwracaj uwagę na obrazki – one pomogą Ci zapamiętać treść.
- Korzystaj z wyobraźni – wizualizuj sobie to, o czym czytasz.
- Jeśli masz taką możliwość, wybieraj ilustrowane wydania lektur.
Słuchowy
Styl słuchowy polega na zapamiętywaniu poprzez zmysł słuchu. Osoby reprezentujące tę grupę wolą wysłuchać prelekcję niż przeczytać informacje w książce lub odczytać je z wykresu.
Słuchowcy z łatwością zapamiętują usłyszane informacje, treści wysłuchanych wykładów oraz dane przedstawione w formie muzycznej.
Wskazówki:
- Nagraj wykład, byś mógł odsłuchać go ponownie.
- Wybieraj audiobooki i słuchowiska.
- Tworzenie rymowanek ułatwi Ci zapamiętanie informacji.
- Jeżeli musisz przyswoić dane w formie tekstu, przeczytaj je głośno i nagraj się na dyktafon, by móc następnym razem odsłuchać nagranie zamiast ponownie czytać.
- Powtarzając materiał, staraj się mówić w konkretnym rytmie, to powinno pomóc Ci zapamiętać informacje.
- Korzystaj z materiałów edukacyjnych dostępnych na YouTube i innych platformach video.
Werbalny
Styl werbalny, inaczej zwany lingwistycznym, skupia się na słowie mówionym i języku. Uczniowie należący do tej grupy zwykle są utalentowani pod kątem pisania, przemawiania i opowiadania. To bardzo często przyszli aktorzy, nauczyciele bądź przewodnicy.
Wskazówki:
- Powtarzaj materiał na głos, modulując głosem w taki sposób, by nadać treści ładunek emocjonalny.
- Twórz historyjki zawierające informacje, które musisz zapamiętać i opowiadaj je na głos.
- Opowiadaj znajomym treści, których się uczysz (może się tak złożyć, że część z nich jest słuchowcami i wyciągniecie z tego obopólną korzyść!).
Fizyczny
Styl fizyczny to inaczej styl kinestetyczny. U jego podstawy leży zmysł dotyku oraz zamiłowanie do ruchu.
Osoby reprezentujące ten styl szczególnie często pasjonują się sportem i tworzeniem prac plastycznych. Zwykle nie potrafią usiedzieć w miejscu, a działanie to ich drugie imię.
Kiedy są zmuszeni do długiego siedzenia przy biurku, mają tendencję do zabawy przedmiotami, które są pod ręką oraz wiercenia się na krześle.
Wskazówki:
- Jeżeli musisz przeczytać rozdział z książki, zrób to spacerując, ćwicząc na orbitreku lub uprawiając inną dowolną aktywność fizyczną. Możesz nawet spróbować pływać tak jak mężczyzna na powyższym obrazku, jeśli nie boisz się, że Twoja książka zatonie.
- Kiedy potrzebujesz sporządzić notatki, zrób to w formie ilustracji, fiszek lub w inny sposób uwzględniający twórczą pracę plastyczną.
- Powtarzając materiał na głos żywo gestykuluj.
- Jeśli musisz wysłuchać długiego wykładu, siedząc bez ruchu na krześle, możesz skorzystać z tzw. fidget toys. Czyli małych, podręcznych zabawek manipulacyjnych, które zajmą Twoje ręce i pomogą Ci się skupić.
Szukasz korepetytora, który dostosuje materiał do Twojego stylu uczenia się? Znajdziesz go w Medstudents. Zapisz się na darmową lekcję próbną już teraz!
Logiczny
Styl logiczny, zwany także matematycznym, dotyczy tych osób, które potrafią logicznie rozumować, wyciągać wnioski i działać na liczbach.
Uczniowie reprezentujący ten styl chcą poznać przyczynę i skutek każdego zjawiska, o którym się uczą. Informacje układają w logiczne ciągi, kategoryzują je, dzięki czemu z łatwością zapamiętują nowe informacje.
Wskazówki:
- Nowe informacje staraj się łączyć z tym, co już wiesz. Zastanów się jakie powiązania mają nowe treści, z tym, co doskonale znasz.
- Układaj ciągi przyczynowo- skutkowe.
- Zadawaj pytanie “Dlaczego?”. Jest to tak zwana metoda ciekawskiego dziecka.
- Rozrysuj schemat, wykresy lub tabele.
Społeczny
Osoby uczące się w sposób społeczny to dusze towarzystwa i bardzo często ekstrawertycy. Szkoła jest jednym z ich ulubionych miejsc do nauki, ponieważ w towarzystwie najlepiej przyswajają wiedzę.
O osobach uczących się społecznie mówi się też, że mają znaczące umiejętności empatyzowania oraz komunikacji.
Wskazówki:
- Pracuj w grupie.
- Kiedy nie rozumiesz nowego zagadnienia, poproś kolegę lub koleżankę o wyjaśnienie.
- Korzystaj z publicznych miejsc do nauki takich jak biblioteki, parki lub kawiarnie.
- Dyskutuj na temat nowych treści.
- Ucząc się do sprawdzianu, przepytuj się wzajemnie z rówieśnikami. To dobry sposób, by dowiedzieć się, czego jeszcze musicie się nauczyć oraz utrwalić już posiadaną wiedzę.
- Jeżeli nie możesz spotkać się ze znajomymi na czas nauki, dołącz do rozmów na Google Meets lub Zoom, gdzie studenci spotykają się, aby wspólnie się uczyć. W trakcie takiego spotkania wszyscy wyłączają mikrofony, jednak pozostawiają włączone kamery i każdy uczy się swojego przedmiotu. Co prawda to niewielka namiastka wspólnej nauki, ale to zawsze coś!
Samotny
Jak sama nazwa wskazuje, reprezentują go osoby preferujące naukę w samotności. To często introwertycy i ludzie nielubiący chaosu i hałasu.
Ci uczniowie zwykle nie przepadają za nauką w szkole. Na lekcji nie potrafią się skupić ani zapamiętywać nowych informacji ze względu na nadmiar bodźców i zamieszanie.
To zupełne przeciwieństwo osób uczących się społecznie!
Wskazówki:
- Ucz się w miejscu, gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Może to być Twój pokój, ogród lub park.
- Prowadź dziennik i miej go zawsze przy sobie.
- Przyswajając nowe treści, łącz je ze swoją osobą. Wyobrażaj sobie, jak dana informacja lub zjawisko wpływa na Ciebie i Twoje życie.
- Staraj się uczyć w taki sposób, by przyswajane treści wywoływały w Tobie emocje.
Kontrowersje
Może Cię to zaskoczy, ale mimo iż przedstawiony przeze mnie wyżej podział jest często stosowany w szkołach i poza nimi, niektórzy badacze mają zastrzeżenia do sposobu, w jaki podział ten wyznaczono.
Głównym zarzutem dla tej klasyfikacji jest fakt, że badanie przeprowadzone w celu jej stworzenia nie uwzględniało różnych rodzajów treści.
Przeciwnicy podziału na 7 stylów uczenia się twierdzą, że nikt nie należy na stałe do jednej z kategorii. W ich opinii w zależności od rodzaju treści, jakie chcemy przyswoić, skorzystanie z różnych zmysłów i metod może okazać się skuteczne.
Sprawdź sam!
A Ty co o tym wszystkim sądzisz? Czy udało Ci się odnaleźć opis, który do Ciebie pasuje?
Możesz wykonać darmowy test (w języku angielskim) tutaj.
Pamiętaj, że znając swój styl uczenia się możesz zwiększyć efektywność przyswajania wiedzy oraz powiadomić swojego korepetytora o preferowanych formach nauki. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania korepetytora dostosowanego do swoich potrzeb sprawdź naszą ofertę.
Bibliografia
Informacje:
Źródło grafik:
- woman reading book while sitting on chair photo – Free People Image on Unsplash
- sticky notes photo – Free Image on Unsplash
- people inside white room photo – Free Business event Image on Unsplash
- boy wearing gray vest and pink dress shirt holding book photo – Free People Image on Unsplash
- man floating on body of water while reading book photo – Free Man Image on Unsplash
- black framed eyeglasses on top of white printing paper photo – Free Grey Image on Unsplash
- three person pointing the silver laptop computer photo – Free Office Image on Unsplash
- woman covering her face with white book photo – Free Reading Image on Unsplash
Autor: Agnieszka Wolanin